Hírlevél
Bejelentkezés
Gyakran felmerülő kérdések az energetikai szakreferens szolgáltatással kapcsolatban
Az energetikai szakreferensi kötelezettség a hazai vállalatok igen nagy részét érinti. Azonban az ügyfelek megkereséséből egyértelműen érződik, hogy a jogszabály számos helyen nem fogalmaz elég pontosan, illetve számos kérdést hagyott megválaszolatlanul.
A Magyar Energetikai és Közmű-Szabályozási Hivatal segítségével igyekszünk néhány kérdést megválaszolni.
1.Milyen jogszabályok vonatkoznak az energetikai szakreferensre?
Az energetikai szakreferensre az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény (a továbbiakban Ehat. tv.) és az energiahatékonyságról szóló törvény végrehajtásáról szóló 122/2015. (V. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban Ehat. vhr.) vonatkozik.
Mindkét rendelet a linkre kattintva megtekinthető.
2. Mely szervezetek kötelezettek energetikai szakreferens igénybevételére?
A jogszabály úgy szól, hogy energetikai szakreferens igénybevételére az a gazdálkodó szervezet köteles, amelynek a tárgyévet megelőző 3 évben az éves energiafelhasználásának átlaga meghaladja a
a) 400 000 kWh villamos energiát,
b) 100 000 m3 földgázt vagy
c) 3 400 GJ hőmennyiséget.
A fentebb felsorolt fogyasztási átlagokat vagylagos feltételekként kell figyelembe venni, azaz ha a vállalat energiafelhasználásának átlagértéke meghaladja bármely fogyasztási mennyiséget, akkor köteles energetikai szakreferens igénybevételére.
3. Ki számít gazdálkodó szervezetnek?
A gazdálkodó szerevzetek körét az 1952. évi III. tv. 396. §-a határozza meg:
"E törvény alkalmazásában gazdálkodó szervezet a gazdasági társaság, az európai részvénytársaság, az egyesülés, az európai gazdasági egyesülés, az európai területi társulás, a szövetkezet, a lakásszövetkezet, az európai szövetkezet, a vízgazdálkodási társulat, az erdőbirtokossági társulat, az állami vállalat, az egyéb állami gazdálkodó szerv, az egyes jogi személyek vállalata, a közös vállalat, a végrehajtói iroda, a közjegyzői iroda, az ügyvédi iroda, a szabadalmi ügyvivői iroda, az önkéntes kölcsönös biztosító pénztár, a magánnyugdíjpénztár, az egyéni cég, továbbá az egyéni vállalkozó. Az állam, a helyi önkormányzat, a költségvetési szerv, az egyesület, a köztestület, valamint az alapítvány gazdálkodó tevékenységével összefüggő polgári jogi kapcsolataira is a gazdálkodó szervezetre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni."
4. A továbbadott vagy előállított energia beleszámít az energiafelhasználásba?
Igen. Tekintettel arra, hogy a jogszabály nem rögzíti kifejezetten, hogy végsőenergia-fogyasztási mennyiségekről van szó, ezért a gazdálkodó szervezet teljes energiafelhasználását kell figyelembe venni, tehát az energiatermelési vagy átalakítási célú energiafelhasználás is számít a kötelezettség megállapításánál.
5. Állami tulajdonú szervezetekre is vonatkozik az energetikai szakreferens igénybevételi kötelezettség?
Igen. Az energiahatékonysági jogszabályok meghatározott energiafogyasztású gazdálkodó szervezetek számára teszik kötelezővé az energetikai szakreferens igénybevételét, és nem tesznek különbséget a gazdálkodó szervezet tulajdonosi köre szempontjából.
6. Közintézményeknél is szükséges energetikai szakreferens igénybevétele?
Az energiahatékonysági jogszabályok meghatározott energiafogyasztású gazdálkodó szervezetek számára teszik kötelezővé az energetikai szakreferens igénybevételét, vagyis a közbeszerzésről szóló 2015. évi CXLIII. törvény szerinti ajánlatkérők, tehát a közintézmények közül csak a jogszabályban meghatározott energiafogyasztású gazdálkodó szervezet köteles energetikai szakreferens igénybevételére.
7. Meddig szükséges bejelenteni a szakreferensek igénybevételét?
A jogszabály előírása alapján az igénybevételt követő 30 napon belül be kell jelenteni az energetikai szakreferens igénybevételét. Az Ehat. tv. átmeneti rendelkezései alapján a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal nem szab ki bírságot 2017. június 30-ig az energetikai szakreferens igénybevételéről szóló bejelentés elmulasztása miatt.
8. Hol érhető el az energetikai szakreferensek névjegyzéke?
Az energetikai szakreferensi tevékenység ellátását a jogszabályok nem kötik névjegyzékbe vételhez. A gazdálkodó szervezet kötelezettsége, hogy leellenőrizze, hogy az általa választott energetiai szakreferens megfelel-e a jogszabályban előírt feltételeknek.