Menerko - Optimális energiamenedzsment

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image
4

Magyarország segít a balkáni árampiacon

energiapiac balkanOlyan nyugat-balkáni kezdeményezést támogat Magyarország, amellyel tompíthatók a januárihoz hasonló áramárrobbanások.

Az energiahivatal (MEKH), a villamosenergia-rendszer irányítója (Mavir) és az áramtőzsde (HUPX) is támogatja hat nyugat-balkáni ország (WB-6) regionális árampiaci fejlesztési terveit. A napokban vállalták, hogy segítik az érintett országok másnapi piacainak összekapcsolását és a határaikon keresztül szállított energia szabályozását érintő együttműködésüket. A végcél a régió ellátásbiztonságának növelése. (A WB-6 tagjai: Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Macedónia, Montenegró és Szerbia.)

Azt, hogy a magyarországi áramárak mennyire függnek a balkáni villamosenergia-piactól – ezért fontos számunkra a balkáni együttműködés –, nemrég a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) is kimutatta, egy év eleji anomália okait keresve. Január 11-én megawattóránként (MWh) 150 euró körül alakultak az árak a HUPX-en, fel-felszökve 300 euróra is az előző napok 50 euró körüli szintjéről. Most is nagyjából 50 euró az ár. Azon a napon a Magyarországtól délre, délnyugatra lévő országokban is hasonló vagy még magasabb árak voltak, máshol viszont jóval szolidabbak. Szlovákiában például 56 euró volt az áram megawattórája, a – viszonylag izolált – Lengyelországban pedig csak 31 euró.


A hirtelen árugrást (ártüskét) részben a nagy hidegben megugró villamosenergia-kereslet okozta a REKK szerint. Másrészt az, hogy tervezett, illetve előre nem látható okokból több hazai erőmű kiesett a termelésből. A harmadik ok, hogy a hazai és az ausztriai rendszerirányító döntése alapján a fizikailag lehetségesnél kevesebb áram érkezhetett Ausztria felől, pedig ott aznap az itteni ötödéért, 36 euróért mérték a villamos energiát.

Az ilyen esetek megismétlődhetnek, ha megint egybeesnek a drágulást segítő események. A Balkánon ugyanis egyelőre nem tudnak kiegyenlítődni az áramárak a likvid áramtőzsdék és a piacok összekapcsolásának hiányában. Így azután hiába van szabad vezetéki kapacitás is a szomszédos országok között, ha azokat a kereskedők nem tudják igénybe venni. Azt, hogy e folyamatoktól a magyarországi árampiac kevésbé függjön, a Mavir az említett együttműködésén túl két új, 2020-ra kiépítendő szlovákiai vezeték létesítésével is segítené. Az egyik 400 kilovoltos vezeték Bőst, Gönyűt és Nagygyőrödöt, a másik Sajóivánkát és Rimaszombatot köti majd össze.

(forrás:vg.hu)